Спорт

Григор Димитров на четвъртфинал след победа №30 над тенисист от топ 10

27.10.2022 17:39

Най-силният български тенисист в историята Григор Димитров е на четвъртфинал на АТР 500 турнира в зала във Виена.

Той отстрани третия в схемата и осми в световната ранглиста Андрей Рубльов от Русия с 6:3, 6:4 след 71 минути игра. Така Димитров постигна общо 30-и успех срещу топ 10 играч и втори за годината след победата над Каспер Рууд в Монте Карло през април. Освен това стигна за четвърти път през сезона до тази фаза след Мелбърн, Индиън Уелс и Монако.

Григор започна отлично срещата и проби на 15 в първия сервис гейм на съперника, за да поведе с 2:0. Рубльов обаче веднага върна брейка. Димитров на свой ред отново проби при третата си възможност, което вбеси московчанина. След това обаче и успя да затвърди на 4:1. При 5:3 31-годишният българин сервираше за сета. Той поведе с 40:15 и приключи частта с четвъртия си ас. Тя продължи само 31 минути.

В следващия сет Димитров задържа високото си ниво на игра, поведе с 40:15 при сервис на Рубльов в петия гейм и реализира още първия си брейбол с печеливш ретур по диагонала. След това затвърди с игра на нула за 4:2. При 5:4 първата ни ракета подаваше за място на четвъртфиналите. С феноменален форхенд уинър по диагонала Григор стигна до два мачбола и триумфира при втория след чудесен сервис.

Димитров завърши мача с 25 печеливши удари (8 от тях бяха асове) срещу само 5 непредизвикани грешки. Той вкара 55 процента първи сервис и спечели цели 93 процента от точките при разиграването му.

Следващият съперник на Гришо ще бъде Маркос Гирон от Съединените щати, който отстрани №7 в схемата Камерън Нори от Великобритания с 6:3, 6:4. Двубоят е в петък. Българинът е спечелил и двата мача срещу този съперник, които бяха на "Ролан Гарос" през 2021 и 2022 година.